Example 2

Berfend Ber B&B Web siteleri

 • 3
 • 3
 • 4
 • 4
 • 4
 • 4
 • 4
 • 5
  .
 • 4
 • 5
  .
 • 4
 • 5
  .
 • 4


İtalya Mutfağı / Italy Cuisine


Berfend BER - 15, yüzyılda İtalya, Türkiye ve Mısır'ın yanı sıra baharat ticaretinde etkin bir rol oynamıştır.  İtalyan şarabı, tüm akdeniz havazasında önemli bir emtia olmuştur. Cam, gümüş ve ipek kumaş gelişimi  akşam yemek davet ve ziyafet  sofralarının  da vazgeçilmez  dekorasyonu olmuştur. O yıllarda " şeker kamışı "  yeni bir mahsul olarak, önemeni kazanmaya başlayıp, şeker kamışından elde edilen " lüks şeker " lezzetli yemek tarifleri içersinde yerini bulmuştur.

İtalyan mutfağının tarihi eski kültürlere dayanır. Etrüksler, Romalılar, Fenikeliler, Gotlar, Seasenler, Normanlar, İspanyollar ve Avustralyalıların İtalyan mutfağında büyük etkisi olmuştur. Batı ve Fransız mutfağının İtalyan kültüründen etkilendiği söylenmektedir. Rivayete göre; ünlü bir Florentin ailesinin prensesi olan Caterina De Medici’nin Fransa’nın Orléans dükü ile evlenmesi, Fransız mutfağının doğmasına neden olmuştur. Catherine De Medici Fransa’ya giderken yanında birçok uşak ve aşçı götürmüştür. Fransa’yı ilkel mutfak ve yemek kültüründen arındıran şefler Fransız hanedanına çatal ve peçete kullanmayı bile öğretmişler. Bu hikayenin bugün gerçek olmadığı kabul edilmekle birlikte yine de İtalyan mutfağına yakından baktığımızda neden olmasın demek de mümkündür..

Batı ve Fransız mutfağını asıl etkilemiş olan İtalya’da yayınlanan ilk yazılı yemek kitabı “De Honesta Voluptate”dır. 1475 yılında yayınlanan kitap 1505 yılında Fransızcaya çevrilerek Fransa’da yayınlanmış. Bu kitapta İtalyan ülke mutfağının ustası Maestro Martino’ya ait 240 yemek tarifine yer verilmiş. Martino’nun el yazmalarına bakıldığında İtalyan mutfağının 15. yüzyılda oluşmaya başladığı görülüyor..

Kitabın yazıldığı tarihten günümüze İtalyan mutfağında bazı tarımsal ürünler her zaman ön planda olmuştur. İtalya’nın coğrafi konumu ve iklimi, yemek kültürünü derinden etkilemiştir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu İtalya’da buğday, üzüm, şarap, zeytin, zeytinyağı, mısır, pirinç, şeker pancarı, tütün, soya, ayçiçeği, patates, domates, elma, armut, şeftali, portakal, limon, mandalina gibi bitkisel ürünler üretilir. İtalya’nın en önemli tarım kolları ve üretim alanları ise zeytincilik, bağcılık, meyve, turunçgiller ve fidanlıktır. Üretime de bağlı olarak zeytinyağı, şarap ve peynir gelenekleriyle özdeşleşmiş önemli ve en çok kullanılan ürünleridir..

Vazgeçilmez tat sızma zeytinyağı...

İtalya’nın hemen her yerinde zeytin ağaçlarına rastlamak mümkündür. Sadece kışları çok soğuk olan ve çok yüksekte olan birkaç bölgede görülmez. Farklı iklim ve toprak çeşitliliği farklı zeytinyağı üretimine sebep olmuştur.

İtalyan sızma zeytinyağı 
Zeytinyağı tüketimi ihtiyaçtan çok zevk haline gelmiştir. İtalyanlar için mutfakta büyük önemi olan zeytinyağı rengi, kokusu, tadı ve kalitesiyle dünyada bir numaradır. Zeytinyağının kullanılmadığı bir yemek ya da bir sos asla düşünülemez..

Bir tutkudur şarap...

Akşam yemeklerinde İtalyan sofrasının ayrılmaz bir parçası İtalyan şarabı... Şarap sadece özel günler için hazırlanan yemekle yudumlanan bir içecekten öte, günlük bir alışkanlıktır. Şarap bir tutkudur... İtalya şarap üretiminde dünyada en iyiler arasında bulunmaktadır. Şarap üretiminde etkili rol oynayan güneş, toprak, hava ve yağmur koşullarının hepsi İtalya’da görülmektedir. Dolayısıyla birçok bölgesinde şarap üretimi yapılmaktadır. Güney ve kuzey İtalya arasındaki iklim farklılıkları ürün çeşitliliğini getirmiştir. Kuzey İtalya, kavurucu sıcaklığı olmayan dağlık bir bölge olduğu için bu bölgede taze ve kokulu beyaz şaraplar elde edilir. Alpler’in zirveleri, ormanları ve derin vadileriyle çevrilmiş Piemonte bölgesinde beyaz Asti Spumante şarabı ve Avrupa’nın önemli şarapları arasına girebilecek ve İtalya’nın en iyi kırmızı şaraplarından olan Barolo ve Barbaresco üretilir..


Orta İtalya’nın en önemli şarapları Toskana bölgesinde üretilmektedir. Brunello ve Vino Nobile en önemli kırmızı şaraplardandır. İtalya’nın en ünlü ve tipik bir Toskana şarabı olan Chianti Sangiovese üzümünden yapılmıştır. Bol asitli, elma, erik veya kahve tadı, kiraz rengi ve alkol denge yapısıyla İtalyan sofrasında kırmızı etin yanına zevk katar. Orta İtalya’da üretilen bir diğer önemli şarap ise deniz ürünleriyle içilen ve en iyi beyaz şarap olarak kabul edilen Verdicchio’dur..

Tadına doyulmayan İtalyan peynirleri...

İtalya’da peynir üretimi çok eski tarihlere dayanır ve gelenekleri haline gelmiştir. Akdeniz etrafındaki birçok ülkede olduğu gibi peynir üretimi İtalya’da da binlerce yıllık geçmişe sahiptir. İtalya’da 400’den fazla peynir çeşidi bulunmaktadır. Değişik peynir çeşidinin olması sadece inek veya keçi sütü farklılığından değil, doku, renk, koku ve baharatlardan kaynaklanan farklılıklardır. Bu farklılıkları iklim koşullarının ve bitki örtüsünün yanı sıra üreticiler tarafından kullanılan teknoloji farklılıklarından da kaynaklanmaktadır. Bazı peynirler özellikle taze yenilmek üzere yapılmışken, bazıları aylar hatta yıllar sonra yenildiğinde en iyi sonuç alınmaktadır..


En sevilen ve en çok kullanılan parmesan peyniri İtalya’nın kuzey bölgesinde Parma şehrinde hazırlanır. Çiğ inek sütünden yapılan bu peynir en çok makarnalarda ve salatalarda kullanılır. Kullanılmak üzere en az bir yıl bekletilir fakat 3-4 yıl beklenirse daha da lezzetli olur. İtalyanlar taze olarak da yerler. Campania bölgesinde Roma’nın güneydoğusunda ve Napoli’nin güneyinde üretilen mozerrella, dişi manda sütünden elde edilir ve pizzanın en önemli malzemesidir. Val d’Aouse bölgesinde 3000 metre yükseklikteki Fontin Dağı’nda bekletilerek hazırlanan fontina peyniri Fontina Piemonte bölgesinin ünlü yemeği fondü’nün yapımında kullanılır. Pecorino toscano, ricotto, provolone ve gorgonzola unutulmaması gereken diğer İtalyan peynirleridir. .

İtalyanlar yemek ve içmekten büyük keyif alan bir millettir. İtalya’nın yaşam zevki, kültürlerinin güzelliği, sevecenlikleri İtalyan yemeğine de yansır. Yemek son derece önemlidir. Yemeğin hazırlanması bile bir törene dönüşebilir. Onlar için stil ve kalite çok önemlidir. Bir diğer önemli olan özellik ise kullanılan tüm malzemenin taze olmasıdır. .
.

Kalabalık sofralar, lezzetli yemekler.

İtalyanlar lezzetli yemekleri ve kalabalık sofraları severler. Tüm ailenin bir araya geldiği akşam yemekleri en önemli öğündür ve çok uzun sürer.


Türklerin ana yemek olarak yediği makarna İtalyan mutfağında başlangıç olarak yenilir. Ravioli, tagliatelle, spagetti, penne, fettucine gibi hamur işlerinin dışında çorbalar ya da değişik pirinç yemekleri de ilk tabaklar arasında sunulan yemeklerdendir. Çorbaların en önemli özelliği kızarmış ekmek parçalarıyla servis edilmesidir. Türk mutfağı ve bir çok farklı ülkenin mutfaklarında da başlangıç olarak kabul edilen soğuk tabaklar İtalyan mutfağında ilk ve ikinci tabakların arasında bir dinlenme fonksiyonu olarak görülür. Bunda amaç iki ağır yemeği üst üste yemeden mideyi dinlendirmek ve ana yemeğe eşlik edecek olan şaraba geçiş sağlamaktır.


İtalyanlar, ana yemek olarak et, tavuk veya balık tercih ederler. Yanında garnitür olarak ana yemeğe uygun olarak hazırlanan sebze yemekleri yerler. Devamında meyve ile peynir ve en son olarak temel bir yemek kuralı olan tatlı masaya gelir. İtalyanca “tavla beni” anlamına gelen tiramisu tatlısı kahve likörü, kedi dili bisküvi ve maskarpone peyniri bileşimi ile oluşur. Kuru üzüm, portakal kabuğu ve konyak içeren kuru pasta “Panetone”de tercih edilen diğer tatlı türüdür. Tüm bu keyifli yemeklerin üzerine sert bir İtalyan kahvesi olan espresso içerler. Espresso’nun yanında brendi, grappa (brendi tadında sade bir içki) veya amaro (acı bir hazmettirici) tercih edilir. Yemek sonunda kimseyi tavlayan bir tatlı olmamışsa dışarıda dondurma yemeyi tercih edebilirler.

Meşhur Roma Dondurması diye satılan ve çocukların hatta yetişkinlerin bile bayılarak yediği dondurma ilk kez İtalyanlar tarafından dağlardan aşağıya buz indirerek yapılmıştır. İkinci planda kalan kahvaltı daha çok geçiştirilen bir öğündür. İtalyan kahvaltısında ev yapımı küçük ekmekler ya da “Tramezzini”ler yenir. Tramezzini bilinen üçgen tost ekmekleridir. Yanında cappuccino ya da espresso içilir. Akdeniz yemek kültürünü simgeleyen mozarella, salam, domates ve fesleğen de kahvaltı masasında olması gerekenlerden...

İtalyan mutfağı bölgelerine göre değişerek, her bölgenin kendine özgü yemeklerinin bir araya gelmesinden oluşmuştur.
- Napoli’de “pizza”,
- Floransa’nın az pişmiş ızgara “Floransa Bifteği”,
- Siena’nın sadece su ve undan ibaret makarnası “pici”,
- Roma’nın baharat soslu makarnası “arabbiata” ile yumurta,
- Jambon ve karabiberli makarnası “carbonara”,
- Milano’nun safranlı pilavı,
- Kuzey bölgesinin daha çok kışın yenilen tanınmış “polenta” sı (mısır unu peltesi),
- Sardunya adasının genç domuz etinden kızartılarak yapılan meşhur “porchetto”su,
- Pulia’nın sadece un ve su katılarak el ile yapılan ve şalgam-yeşilliği ile terbiye edilen taze bukle makarnası “orecchiette alla cirne di rape” ve daha bir çoğu... 

Her bölgede misafir de değişik şekillerde ağırlanır. Bazı yerlerde masalar donatılıp çeşit çeşit yemekler sunulurken bazı bölgelerde de çok sade bir hazırlık yapılarak sadece iki tane seçkin yemek servisi yapılır.

Özel Kutlamalar, festivaller İtalya seremonilerin ve festivallerin ülkesidir. Dini törenler, karnavallar, aile törenleri yıllar öncesine dayanan bir kültürdür. Özel kutlamalara herkes kendi özel yemek ve şarabını getirir. Müzik eşiğinde danslar edilerek değişik yörelerden yemek ve şarabın tadına varılır.

“Christmas Eve” en önemli kutlama günlerinden biridir. Ne yendiği dini yaklaşımlara göre değişse de deniz ürünleri, kırmızı et veya hindi menüde mutlaka olması gerekenlerdendir. Devamında “Panettone” yenir. Bu çok hafif hazırlanmış bir noel pastasıdır. Tercih edilen diğer pasta ise “Pandoro”dur. Çocuklar yıldız şeklinde yapılan bu pastanın melekler tarafından yenildiğine inanır.

Paskalya bayramı diğer önemli kutlamalardan biridir. İtalya’nın Naples bölgesinde La Pasteria denilen paskalya payları yenilir. Perugia da ise yumurta şeklinde yapılmış çikolatalar içlerine sürpriz oyuncaklar saklanarak hazırlanır.

Karnavallar da sokaklarda özel giysiler giyinmiş insanlar dans ederken pizza ve dondurma en çok tüketilen yiyecektir.

Slow Food Hareketi İtalyanlar bir toplumun asıl kimliğini yeme-içme alışkanlıklarının yansıttığını düşünür. 

Yemek kültürünün değiştirilebileceği bir toplumda diğer başka herşeyin de değiştirilebileceğine inanırlar. Çünkü İtalyanlara göre yemek gelenekleri, misafirperverliği ve alışkanlıkları etkiler. Tüm bu sebeplerden dolayı İtalyanlar “fast food”a karşı “Slow Food” (Yavaş veya Sakin Beslenme) Hareketi başlattılar. Bu hareket 1986 yılında Roma’nın ünlü İspanyol merdivenlerinin yanında açılan Mc Donald’s nedeniyle ortaya çıkmıştır. İtalyan aşçıların öncülüğünde başlatılan hareket Amerikan tarzı yaşamı reddederek “fast food”u ortadan kaldırmaktır. Bunun sonucunda da yerel yemekler daha ön plana çıkmakta, unutulan geleneklere geri dönülmekte ve kaybolma ihtimali yüksek olan kültür geri kazanılmaktadır.

_________________________________

 Italy Cuisine
_________________________________


During the 15th century, Italy played a major role in spice trafficking along with Egypt and Turkey. Italian wine was an important commodity around the entire Mediterranean basin.The glass, silver, and silk industries also flourished and gained an important role in tabletop decorations for formal dinner parties. Believe it or not, in those days, cane sugar was a "new" and important crop. Luxurious sugar found it's way into savory recipes like gnocchi and tagliatelle, and Italian court dining trends were followed by Londoners and Parisians.

Born of Italian cuisine is based on ancient cultures. Etrüksler, Romans, Phoenicians, the Goths, Seasenler, Normans, Spaniards and Australians had a profound influence on Italian cuisine. Italian and French cuisine was influenced by western culture is told. According to legend, a famous Florentine family of the princess, who married Caterina de Medici of France, Duke of Orléans, led to the emergence of French cuisine. Catherine de Medici in France has led the way by numerous servants and cooks. Primitive kitchen and dining culture, purified by France French dynasty chefs know how to use forks and napkins taught. This story was not true for today While it is accepted, we still look closely at the Italian cuisine is also possible to say why not.

French cuisine has influenced the west and actually written the first cookbook published in Italy, "De Honesta Voluptate" is. Book published in 1475 translated into French in 1505 were published in France. The masters of Italian cuisine in the country, this book belongs Maestro Martino'ya been given to 240 recipes. Looking at the manuscripts of the 15th Martino Italian cuisine century seems to have begun to form.

From the date of the book was written in Italian cuisine today, some agricultural products has always been at the forefront. Italy's geographical position and climate, the food culture has a deep impact. Mediterranean climate is dominant in Italy, wheat, grapes, wine, olives, olive oil, corn, rice, sugar beet, tobacco, soybean, sunflower, potato, tomato, apple, pear, peach, orange, lemon, mandarin, such as herbal products are produced. Italy's most important agricultural production areas and the olive branch, viticulture, fruit and citrus and is the nursery. Depending on the production of olive oil, wine and cheese tradition synonymous with the most important and widely used products.

Extra virgin olive oil tasting indispensable ... 

 Almost every part of Italy, olive trees are to be seen. Only in winter is very cold and very high not seen in several areas. Variety of different climates and different soils have led to oil production. Olive oil consumption has become a need rather than pleasure. Great importance for the Italians in the kitchen, the olive color, smell, taste and quality is number one in the world. Not used in a sauce or a dish of olive oil will never be considered.

Has a passion for wine ...

Italian meal for dinner, an integral part of Italian wine ... Wine with meals prepared only for special occasions rather than sipping a beverage of the everyday is a habit. Wine is a passion ... Italian wine production are among the lowest in the world. Effective role in the production of wine, sun, soil, air and rain conditions, they are in Italy. Wines are produced in so many areas. Climatic differences between southern and northern Italy has led to the product range. Northern Italy, a mountainous region without scorching temperatures that are fresh and fragrant white wine in this region are obtained. Alps peaks, deep valleys surrounded by forests and white Asti Spumante wines in the Piemonte region and between Europe's major wine will have access to and from Italy's best red wines Barolo and Barbaresco are produced.

Central Italy's most important wines produced in Tuscany. Brunello and Vino Nobile is one of the most important red wine. Italy's most famous and typical Tuscan Sangiovese grape in Chianti wine is made from. Abundant acidic, apple, plum, or coffee flavor, cherry red meat and alcohol in the balance structure Italian meals adds pleasure to the next. Another important medium of wine produced in Italy in the seafood and the best white wine is accepted as the Verdicchio'dur.

Italians not get enough to taste cheeses ... 

Cheese production in Italy is based on ancient history and traditions has become. As in many countries around the Mediterranean cheese production in Italy has thousands of years past. In Italy there are over 400 varieties of cheese. Be of different types of cheese, not just the cow or goat milk differ, texture, color, scent and spice are caused by differences. These differences of climate and vegetation conditions, as well as the technology used by manufacturers is also due to differences. Made to be eaten fresh, especially for some cheese, some months or years after the results are best when eaten.

The most popular and most used parmesan cheese in the city of Parma in Italy's northern regions are prepared. This cheese made from raw cow's milk is used in most pasta and salads. To be used to stand for at least a year, but kept waiting 3-4 years are more delicious. Italians eat as fresh. Southeast of Rome and Naples in the Campania region in southern mozerrella produced, the female buffalo milk is obtained and the pizza is the most important material. At a height of 3000 meters in the Val d'Aouse Font prepared by waiting at Mount Piemonte region famous fontina Fontina cheese is used in making food fondü'nün. Pecorino Toscano, ricotto, Provolone and Italian gorgonzola cheese, others are not to be forgotten.

Great pleasure to eat and drink the Italians are a nation. Italy's enjoyment of life, the beauty of their culture, compassion is reflected in the Italian dining. Food is extremely important. You can even turn into a ceremonial meal preparation. The style and quality is very important for them. Another important feature is that all the material used is fresh.

Crowd meals, delicious meals Italians love delicious food and crowded tables. The whole family together for dinner is the most important meal and lasts much longer.

Turks eat pasta as a main dish in Italian cuisine is eaten at the beginning. Ravioli, tagliatelle, spaghetti, penne, Fettucini outside soups such as pasta or rice dishes different between the first plate of one of the offered food. The most important feature of soup served with toasted bread is added. Turkish cuisine and many different country's cuisine is considered the beginning of the cold dishes in Italian cuisine, a rest between the first and second plates can be seen as a function. The aim in this two in a row without eating a heavy meal to relax the stomach and the wine will accompany the main meal is to make the transition.

The Italians, as a main dish, chicken or fish prefer. Side dish to main dish as well as a great place prepared vegetable dishes. More fruit and cheese and finally dessert table comes with a basic rule of food. Italian "Backgammon me", meaning sweet coffee liqueur tiramisu, cat language is formed by a combination of biscuits and cheese maskarpone. Raisins, dried orange peel and cognac cake containing "Panetone" is the preferred type of other sweets. Hard on all of these delightful dishes with an Italian espresso coffee drink. Alongside espresso brandy, grappa (brandy-flavored drink plain) or Amarok (a digestive bitter) are preferred. If you did not eat dessert at the end of a backgammon anyone out there may prefer to eat ice cream.

Rome is famous for ice cream he sold, and even children, even adults love to eat ice cream for the first time by Italians made by downloading from the mountains down the ice. In the second plan, the breakfast is a meal is more transitional. Italian breakfast of bread or a small home-made "Tramezzini 's edible. Tramezzini toast triangles are known. Next cappuccino or espresso drink. Mediterranean food culture symbolizing mozzarella, salami, tomatoes and basil at the breakfast table, those should be ...

Italian cuisine in the region vary according to each region's unique cuisine consists of a combination. 
- Naples "pizza" - Florence's undercooked grilled "steak in Florence"- Siena consists of only flour and water pasta "constructive spirit" - Rome's spicy pasta sauce "arabbiata" with eggs,- Pasta with ham and pepper "Carbonara"- Milan's saffron rice,- Northern region more prominent in winter renewed "polenta" cases (of corn meal mush),- To Sardinia from the young pig made famous fried "porchetto" water,- Pulia'nın only by joining hands with flour and water and finishing with a turnip-greens of the fresh pasta curls "orecchiette alla cirne di rape" and many more ...

Guests are entertained at the different ways in each region. Be equipped with tables in some areas while offering all kinds of food in some regions is also very simple to prepare elegant meals are served just two.

Special celebrations, festivals Italy is the land of ceremony and festival. Religious ceremonies, carnivals, family ceremony is a culture based on the years before. Special celebrations will bring his own special food and wine. On the verge of dancing to music of the different regions will have the taste of food and wine.

"Christmas Eve" is one of the most important day of celebration. Although approaches vary according to religion what is eaten seafood, red meat or turkey on the menu to be sure of those. More on the "Panettone" is eaten. This is a very light prepared a Christmas cake. Preferred the other cake "Pandoro" stop. Children in the form of stars made this cake had been eaten by the angels, I believe.

Easter is one other important celebrations. Easter in Naples in Italy, called La Pasteria to eat their share. Perugia made the chocolate into the egg-shaped toys, hiding surprises prepared.

Carnival also people in the streets dressed in special clothing while dancing pizza and ice cream is the most consumed food.

Slow Food Movement The real identity of Italians eating and drinking habits of a society reflects the thinker. In a society of food culture can be changed any other believe that everything changed. According to the traditions of Italian cooking because, hospitality and habits impact. Italians all these reasons that "fast food" versus "Slow Food" (slow or calm Nutrition) Movement launched. This movement in the famous Spanish Steps in Rome in 1986, opened near the McDonald's has emerged due. Movement was launched under the leadership of the Italian chefs of the American way of life by rejecting the "fast food" is to eliminate u. This results in local food has come to the fore again, back to the forgotten traditions are likely to be lost and the culture are recovered.
_________________________________

Kaynak / Source 
_________________________________

_________________________________Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 • ZERDE - Gıda fotoğrafçılığı / Geleneksel Tatlı Türk Mutfağı / Tatlı fotoğrafları " Zerde " 2011 - Berfend BER Alıntı berfend *www.berfendber.com*
 • Zerde - Food Photography / Traditional Sweet Turkish Cuisine /Sweet photos " Zerde " 2011 - Berfend BER Quote From berfend *www.berfendber.com*
 • 1 Hemen arayın!..
 • 2 Hemen arayın!..
 • 3 Hemen arayın!..
 • 4 Hemen arayın!..
 • 5 Hemen arayın!..
 • 6 Hemen arayın!..
 • 7 Hemen arayın!..
 • 8 Hemen arayın!..
 • 9 Hemen arayın!..
 • 10 Hemen arayın!..
 • 11 Hemen arayın!..
 • 12 Hemen arayın!..
 • 13 Hemen arayın!..
 • 14 Hemen arayın!..
 • 15 Hemen arayın!..
 • 16 Hemen arayın!..
 • 17 Hemen arayın!..
 • 18 Hemen arayın!..
 • 19 Hemen arayın!..
 • 20 Hemen arayın!..
 • 21 Hemen arayın!..